homeLetectvíSkupiny výrobků
 

Skupiny výrobků

kolaz_letecka2

SYSTÉMY PALIVOVÉ REGULACE LETECKÝCH MOTORŮ

Jihostroj vyrábí systém automatické regulace turbovrtulového motoru M-601. Jedná se o hydromechanický systém s elektronickým omezovačem mezních parametrů. Regulátor paliva i palivové čerpadlo byly též vyvinuty v Jihostroji. Systém je vyráběn dodnes a počet vyrobených kompletů přesahuje 7 000.

Dále Jihostroj zpracoval a otestoval s velmi dobrými výsledky moderní systém automatické regulace s plnou autoritou elektroniky (FADEC) pro motor DV-2.

SYSTÉMY REGULACE VRTULÍ

HMOTNOST MENŠÍ NEŽ 1KG!

Jihostroj a.s. se zařadil mezi výrobce systémů regulací a ovládání vrtulí v roce 1975, kdy zahájil výrobu regulátoru otáček vrtule Avia V-508. Regulátor je hydromechanický a je montován spolu s vrtulemi Avia na turbovrtulový motor M 601 (www.walter.cz). Od tohoto data bylo vyrobeno více než 7 000 kusů těchto regulátorů v několika verzích včetně verzí pro vrtuli V-510. Dalším vývojovým stupněm byl vývoj a příprava výroby systému regulace otáček vrtule Avia V-518 pro motor M 602 (www.walter.cz) určený pro letoun L-610. Tento systém zahrnuje regulátor otáček vrtule, omezovač otáček vrtule a praporovací čerpadlo. Součástí systému je elektronika zabezpečující fázovou synchronizaci otáček vrtulí. Řídící software pro tuto regulaci byl rovněž vyvinut a odladěn v Jihostroji. V poslední době firma spolupracuje s řadou renomovaných světových výrobců vrtulí a motorů a připravuje nové řady regulátorů otáček vrtule pro pístové motory letounů kategorie general aviation. Výsledkem této spolupráce je konstrukce regulátoru vrtule nové generace u kterého bylo díky nové koncepci dosaženo hmotnosti menší než 1kg. Díky úspěšné spolupráci s výrobci vrtulí (www.mt-propeller.com) a motorů při zavádění regulátorů otáček vrtule pro pístové motory získal Jihostroj a.s. rovněž kontrakty na vývoj a výrobu regulátorů otáček vrtule pro turbovrtulové motory.

PŘÍSTROJE DRAKOVÉHO HYDRAULICKÉHO A PALIVOVÉHO SYSTÉMU LETOUNU

V roce 1936 zahájil Jihostroj své aktivity v leteckém oboru výrobou drobných součástí a agregátů palivových instalací draků a motorů letadel. Tyto výrobky byly určeny především pro letouny a motory značek AVIA, LETOV, AERO, ZLÍN a WALTER, ale část produkce se rovněž prodávala v zahraničí. V dalších letech byl postupně sortiment těchto přístrojů rozšiřován a to v rozsahu od sportovních letadel až po vojenské proudové stroje. Jako příklad je možno uvést letouny Z-126, Z-226, Z-326, Z-526, Z-42, Z-50, Z-37, L-40 Meta-Sokol, Aero Ae-145, L-200 Morava, L-29 Delfín, MiG-15, MiG-19, MiG-21. V současné době Jihostroj vyrábí drakové přístroje a agregáty pro Z-50, Z-142, Z-242, L-39 Albatros, L-59 (www.aero.cz) , L-410 (www.let.cz). Nejnověji byl ukončen vývoj a rozbíhá se výroba přístrojů pro letouny L-159, L-610 a Aero-270. Své zákazníky našel Jihostroj rovněž v zahraničí, např. v zemích bývalého SNS , ale daří se mu pronikat rovněž na vyspělé západní trhy. Hlavními představiteli drakových přístrojů vyráběných v Jihostroji jsou: uzavírací a obtokové ventily, palivové filtry, plovákové ventily, požární ventily, přečerpávací ejektory, jednocestné a vícecestné ventily, bezpečnostní ventily, vypouštěcí ventily, hrdla nádrží a plnící hrdla, odkalovací ventily, drenážní čerpadla a dopravní čerpadla.